До Омбудсмана ттт
на Република България ттт
София ттт
(вх. № 717 / 08.02.2011; БТА вх. № 80 /08.02.2011
И С К А Н Е
от сдружение "ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ И ПРЯКА ДЕМОКРАЦИЯ"
ОТНОСНО: Дискриминационни текстове в Изборния Кодекс
Уважаеми г-н Омбудсман на Републиката,
Моля да сезирате Конституционния съд с искане да отмени дискриминационните и антиконституционни текстове в Изборния кодекс, нарушаващи равното ни избирателно право, а именно:
Чл. 3, ал. 2 и 4, лишаващи българските граждани, живеещи в чужбина и извън ЕС от активно избирателно право при избора на Европейски парламент и в общинските избори;
Чл. 79. ал. 1, изискващ несъразмерно голям паричен депозит от 10 000 лв. за издигане на един независим депутат в една само листа и един само многомандатен район – еднакъв с депозита, изискван от една партия (дори коалиция) за издигане на много повече кандидати във всички избирателни райони и повече от една листа;
Чл. 109, ал. 1, 112, ал. 3, т. 2 и 119, ал. 1, изискващи несъразмерно голям брой подписи (15 000) за издигане на един независим депутат в една само листа и един само многомандатен район – еднакъв с броя, изискван от една партия или коалиция за издигане на много повече кандидати във всички избирателни райони и в повече от една листа;
Чл. 106 ал. 4, 109, ал. 1, забраняващи издигането на един независим кандидат в повече от един район, докато същото е позволено за партийни кандидати при същите изисквания за брой подписи и паричен депозит.
Чл. 109, ал. 4, завишаващ отговорността на инициативните комитети, в сравнение с тази на партиите при аналогичната хипотеза.
Особено дискриминиращи са чл. 23, 27, 28, 30, 34 и 37, изключващи нас, избирателите както от пряко включване в състава на избирателните комисии, така от участие в определянето на този състав.
Не е гарантиран и равноправният ни достъп до медиите поради липсата на реални гаранции в правилата на Раздел Пети от закона и противоконститу-ционната забрана в чл. 149, ал. 4 да се обжалват решения на ЦИК по жалби срещу доставчици на медийни услуги.
Самата процедура за приемане на Изборния кодекс до настоящия момент е дълбоко недемократична, доколкото изключва широкото всенародно обсъждане на един закон, регулиращ основните ни конституционни права. Молим да поискате такова обсъждане, докато законът не е приет окончателно.
08.02.2011 г.
Сдружение “Гражданско участие и пряка демокрация”
|